HOME                   ABOUT RSE SYMPOSIA PRESS GALLERY TEXTS CONTACT
    Itinerary
Overview
The Danube
Committees
Danube and Europe
Living Force
Itinerary
Themes
Presentations
Conclusions
Donors
Photos
Press
Outcomes


Saturday 16 October 1999 - Passau, Germany

All day Arrivals at Munich
Transfer to hotels in Passau
Optional cultural visits in Passau
17:30 Ceremony at St. Stephan's Cathedral
HAH Ecumenical Patriarch Bartholomew
His Excellency the Bishop of Passau, Dr Eder
Organ concert
19:00 Passau Dinner at the Bavarian Glass Museum to mark commencement of Symposium III

Sunday 17 October 1999 - Germany / Austria

07:30 Depart for monastery of Niederaltaich Optional morning prayers for the Danube
10:00 Passau Official opening of Symposium III
1st Plenary "Sources and Flows"
at the City Hall of Passau
14:00 Boat sails from Passau Board the German boat, the Delphin Queen, and sail down the Danube to Austria
19:30 Linz (short stop - Officials to board) Travel through Linz industrial area - view heavy industry from the boat
Mauthausen Dock at Mauthausen

Monday 18 October 1999 - Austria

08:00-09:00 Mauthausen Official welcome by Governor of Upper Austria
09:00-10:00 Mauthausen Silent visit to former Concentration Camp
10:30 Mauthausen to Krems Sail through the Wachau - Commentary en route by Ms Marielore Calice
15:30 Krems Official welcome by Governor of Lower Austria
16:00 Krems to Vienna 2nd Plenary : 'Development & the
Environment'
21:00 Vienna Evening presentation and dinner

Tuesday 19 October 1999 - Austria / Slovakia

08:30 Vienna Departure for the Academy of Sciences
09:00-12:00 3rd Plenary: "Energy and the Environment"
13:00-14:00 Programme 1
Regelsbrunn Travel to Regelsbrunn
14:00-17:00 Visit Danube floodplains National Park (on foot)
13:00-17:00 Programme 2
Vienna
Cultural visits
18:00 Hainburg Cultural visits group join boat
18:00 Hainburg to Bratislava Boat departs for Bratislava (16km)
19:30-20:00 Bratislava Dock
20:30 Dinner on board

Wednesday 20 October 1999 - Slovakia / Hungary

09:00-12:00 Bratislava 4th Plenary: "Rivers as a Living System" in the City Hall
09:00 Bratislava to Esztergom Boat to leave separately
13:00-17:30 Cunovo Diversion, floodplains, Gabcikovo Dam and power-plant. Visit by bus to the Danube diversion (abandoned river-bed, affected forest, hydro-power plant)
17:30-19:00 Komamo to Esztergom
19:00 Esztergom Remembrance Service for Cardinal Mindszenty
21:00 Board boat

Thursday 21 October 1999 - Hungary

Overnight Esztergom to Budapest By boat (5 hours, 68km)
09:00-12:30 Budapest Programme on Castle Hill
12:30-14:45 Budapest Free time
14:45-18:00 Academy of Sciences 5th Plenary: "Times of Transition. Rivers in Transition, Setting the Priorities"
20:00 Dinner
Followed by Working Groups
23:00 Budapest to Mohacs By boat (9 hrs)

Friday 22 October 1999 - Hungary / Yugoslavia

08:00-09:00 Mohacs - Bezdan Transfer to hydrofoils
10:30-11:30 Bezdan Customs stop
View Kopacki Rit National Park from boat
and lecture

Vukovar View from boat
11:30-14:00 Bezdan to Novi Sad By hydrofoil (2.5 hours, 80km)
Lunch
14:00-15:30 Novi Sad Ecumenical prayer for peace.
15:30-17:00 Novi Sad to Belgrade By bus (1.5 hours)
17:00-17:30 Belgrade Short stop
17:30-18:30 Belgrade to Smederevo By bus (1 hour, 46km)
18:30 Smederevo Participants check in on the Romanian boats, Delta Star or Donau Star, but join up on Delta Star for dinner

Saturday 23 October 1999 - Yugoslavia / Bulgaria

Overnight Smederevo to Veliko Gradiste By boat (2.5 hours, 57km)
Veliko Gradiste customs clearance (2 hours)
04:00-08:00 Veliko Gradiste to Iron Gate By boat (4 hours)
08:00-11:30 Iron Gate no. 1 to Iron Gate no. 2 By boat (3.5 hours, 80km, 2 locks)
11:30-14:30 Iron Gate No. 2 - Vidin Transfer to Delta Star for buffet lunch and Working Groups
14:30 Vidin Arrival
16:00-19:00 Vidin 6th Plenary: "War and the Environment: Responsibility for Future Generations"
Bulgarian officials board
19:00-19:30 Vidin Transfer to Delta Star
19:30-21:00 Vidin to Lom Dinner on board
21:00-21:30
Lom Bulgarian Officials depart
21:30 Lom to Giurgiu By boat (10 hours, 250km)

Sunday 24 October 1999 - Romania

07:30-09:00 Giurgiu Transfer to Bucharest
07:30 Giurgiu to Cernavoda Boats clear Romanian customs and continue without participants
09:30-12:30 Bucharest (Romanian Parliament) 7th Plenary: "The Danube river in the post conflict era"

12:30-14:00 Romanian Parliament Buffet lunch
14:00-18:00 Romanian Parliament Working group
14:00-18:00 Bucharest Optional cultural visit
18:00-21:00 Bucharest to Chernavoda By bus (3 hours)
23:00 Cernadova to Galati Transfer to boat - Dinner onboard

Monday 25 October 1999 - Romania / Ukraine

06:00 Galati Short visit

07:00-09:30 Programme 1
Galati to Tulcea
Delta Star departs
09:30-11:30 Tulcea to Crisan
12:30-17:30 Crisan Leave Crisan in small boats for field trip of Delta
18:00 Tulcea Small boats arrive back
07:00-10:00 Programme 2
Galati to Ismail
Donau Star departs
Ukranian Officials board
10:00-11:00 Clear Ukrnian customs
11:00-14:00 Ismail to Vikovo
14:00-19:30 Vilkovo to Killia Arm to Tulcea Visit Danube restoration sire
(Cernovca & Babina Islands) by Black Sea

Tulcea Arrival and transfer to Delta Star
20:00 Tulcea Farewell dinner for all participants on Delta Star


Tuesday 26 October - Tulcea, Romania

morning Tulcea to Constanta Buses to Constanta airport
Constanta to Munich
Final departures at Munich